چه چیزی بازاریابی می شود؟

چه چیزی بازاریابی می شود؟

بازاریاب ها به طور کلی در 10 زمینه اصلی فعالیت می کنند : محصولات ، خدمات، رویداد ها، تجارب، افراد، مکان ها ، اموال ، سازمان ها ، اطلاعات، و ایده های خلاق .

2844
0

چه چیزی بازاریابی می شود؟

بازاریاب ها به طور کلی در ۱۰ زمینه اصلی فعالیت می کنند :

محصولات محصولات فیزیکی در فعالیت های تولیدی و بازاریابی اکثر کشورها بیشترین سهم را به خود اختصاص می دهند. شرکت های آمریکایی به تنهایی سالانه میلیارد ها بسته غذای تازه، کنسروی، بستهبنی و منجمد شده و همچنین میلیون ها دستگاه خودرو، یخچال، تلویزیون، ماشین آلات و بسیاری دیگر از محصولات مختلف را تولید می کنند. این شرکت ها نه تنها محصولات خود را بازاریابی می کنند، بلکه افراد مختلف می توانند با کمک اینترنت محصولات این شرکت ها را بازاریابی کنند.

خدمات به دلیل توسعه اقتصادی کشورها ، شرکت ها بر ارائه خدمات متمرکز شده اند. به نحوی که امروزه در اقتصاد آمریکا ترکیب خدمات و محصولات به صورت ۷۰ به ۳۰ در آمده است. خدمات را می توان شامل فعالیت هایی از قبیل شرکت های هواپیمایی، هتل ها موسسات کرایه خودرو، شرکت های ارائه دهنده خدمات زیبایی و خدمات تعمیر و نگهداری، موسسات حسابداری، بانک ها موسسات حقوقی شرکت های مشاوره مهندسی، پزشکان ، مهندسان نرم افزار، و مشاوران مدیریتی دانست. بسیاری از کالاهایی که شرکت ها عرضه می کنند، آمیخته ای از محصولات و خدمات هستند. به عنوان مثال در یک رستوران ، مشتری هم از خدمات رستوران استفاده می کند و هم از چند نوع محصول.

رویداد ها بازاریاب ها رویداد های مختلفی را که در را که در زمان های گوناگون اتفاق می افتد بازاریابی می کنند. از جمله این رویداد ها می توان به نمایشگاه های تجاری جسنواره های هنری و جشن های سالیانه شرکت ها اشاره کرد. بازی های المپیک و جام جهانی فوتبال نیز از دیگر رویدادهای مورد توجه بازاریابان است.

تجارب شرکت ها می توانند با ارائه خدمات  محصولات، تجاربی را ایجاد کنند و آنها را بازاریابی کنند. بهترین مثال در این زمینه پارک های بازی است که از سوی شرکت والت دیزنی راه اندازی شده اند. افزون بر این قبیل تجارب اخیراً بازاریاب ها تجارب جدیدتری را طراحی کرده اند که می توان به تورهای یک هفته ای با تیم های ورزشی و بازی با قهرمانان ورزشی در این تورها، نواختن موسیقی در ارکسترهای مشهور یا تشکیل گروه های کوه نوردی برای فتح کوه های معروف جهان مانند هیمالیا اشاره کرد.

افراد امروزه بازاریابی افراد مشهور، به یک کسب وکار سود آور تبدیل شده سات. بازاریاب ها به هنرمندان، موسیقی دانان مدیر عامل، پزشکان، وکلا، حسابداران خبره، و سایر افراد مشهور بسیار کمک می کنند. از سوی دیگر بازاریابی به فعالیت اصلی بعضی از افراد مشهور، مانند دیود بکهام ، اپرا وینفری و گروه موسیقی رولینگ استونر تبدیل شده است. به عنوان مثال تام پیترز، مشاور مشهور مدیریت ، خود را به صورت یک نام تجاری قوی در آورده است و به سایر افراد نیز توصیه می کند که به خود به عنوان یک نام تجاری نگاه کنند .

مکان ها شهرها ، استان ها و کشورهای مختلف در حال رقابت با یکدیگر برای جذب توریست ، سرمایه گذار ، دفاتر مرکزی شرکت ها و حتی شهروندان جدید هستند. اقتصاد دانان ، دلالان مسکن، با ک های تجاری اتحادیه های حرفه ای و آژانس های تبلیغاتی و روابط عمومی را می توان جز بازاریاب های مکان های مختلف به حساب آورد. به عنوان مثال ، اداره گردشگری ایالت لاس و گاس تاکنون حدود ۸۰ میلیون دلار برای تبلی جاذبه های گردشگری آن ایالت هزینه کرده است. این اداره امیدوار است با هزینه کردن این مبلغ، تعداد گردشگران که این ایالت را برای سفر انتخاب می کنند، از ۳۷ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ به ۴۳ میلیون نفر در سال ۲۰۰۹ افزایش دهد.

اموال اموال عبارتند از حق افراد برای تملک دارایی های ملموس ، مانند مسکن یا دارایی های ناملموس مانند اوراق بهادار. از آنجایی که اموال، خرید و فروش می شوند پس مبادله آنها مستلزم بازاریابی است. دلالان مسکن برای فروشنده یا خریدار مسکن بازاریابی می کنند. شرکت های سرمایه گذاری و بانک ها ، اوراق بهادار خود را به مشتریان حقیقی و حقوقی خود عرضه می کنند.

سازمان ها سازمان ها به دنبال ایجاد وجهه ای قوی، مناسب و منحصر بفرد از خود در رهن مخاطبان هستند. به عنوان مثال شرکت انگلیسی (( تسکو )) تمام فعالیت های بازاریابی را که در فروشگاه ها یا در جامعه انجام می دهند به دقت بررسی می کنند. این رویکرد ، باعث شده است تا این شرکت به برترن فروشگاه زنجیره ای در انگلستان تبدیل شوند. دانشگاه ها، موزه ها سازمان های هنریف و حتی سازمان های غیر انتفاعی همگی به دنبال استفاده از بازاریابی برای بهبود وجهه و جایگاه خود در جامعه و جذب مخاطبان و حامیان مالی بیشتر هستند. برنامه های بازاریابی که هدف آنها بهبود وجهه سازمان ها است، بر اساس تحقیقات بازاریابی گسترده ای طراحی و اجرا می شوند.

اطلاعات محصولاتی هستند که توسط کتاب ها ، مدارس و دانشگاه ها تولید می شوند و باقیمت مشخصی در اختیار والدین ، دانش آموزان و جامعه قرار می گیرد. مجلات اطلاعات گوناگونی را درباره محصولات مختلف مانند خودرو رایانه و پوشاک در اختیار خوانندگان قرار می دهند. امروزه شرکت هایی که محصولات فیزیکی تولید و عرضه می کنند نیز به دنبال افزایش ارزش محصولات خود از طریق ارائه اطلاعات هستند. به عنوان مثال ، مدیر عامل شرکت های تجهیزت پزشکی زیمنس معتقد است : (( محصولات ما تنها دستگاه های عکس بردای لیزری یا تجهیزات آزمایشگاهی نیستند بلکه محصول اصلی ما اطلاعاتی است که با این محصول به مشتریان عرضه می شود. کسب و کار اصلی شرکت زیمنس استفاده از فناوری اطلاعات در صنعت مراقبت های پزشکی و محصول نهایی شرکت ، سوابق الکترونیکی بیماران است.))

ایده های خلاق هر کالایی که بازاریابی می شود به نوعی بر اسا یک ایده خلاق طراحی و تولید شده است . مدیر عامل یکی از شرکت های تولید کننده لوازم آرایشی می گوید : (( ما در کارخانه ، محصولات آرایشی تولید می کنیم ولی در فروشگاه آرزو و خیال می فروشیم! )) در حقیقت محصولات و خدمات ابزارهای برای انتقال یک ایده یا ارزش به مشتریان هستند. به عنوان مثال برخی از موسسات فرهنگی چنین ایده های را بازاریابی می کنند : (( یک دوست خوب هیچ وقت اجاره نمی دهد، دوستش در حال غیر طبیعی رانندگی کند )) یا (( ذهن شما بدترین چیزی است شما می توانید آن را هدر دهید )).

منبع : مدیریت بازاریابی  نویسندگان : کاتلر و کلر مترجم :  دکتر مهدی امیر جعفری

بدون نظر

ارسال یک نظر