معیار هایی برای تعریف صنایع

معیار هایی برای تعریف صنایع

1750
0

صنایع بر اساس معیارهای زیر تعریف می‌شوند:

۱ـ تعداد فروشندگان و ضریب تفکیک‌پذیری کالای تولیدی: این مشخصات باعث تشکیل چهار نوع ساختار صنعتی می‌شود:

انحصار کامل: فقط یک شرکت کالا یا خدمت خاصی را در یک کشور یا منطقه‌ای معین ارائه می‌دهد. تبلیغات کم، قیمت فروش بالا دارند.

الیگوپولی یا انحصار چند جانبه: تعداد اندکی از شرکت‌های بزرگ کالایی تولید می‌کنند که ممکن است استاندارد یا حتی متمایز و تفکیک شده باشند. ۲ نوع الیگوپولی محض و الیگوپولی متمایز داریم. الیگوپولی محض: تعداد محدودی شرکت که ضرورتاً به تولید کالای مشابه اشتغال دارند. الیگوپولی متمایز: محدود شرکت‌هایی که به تولید کالایی که تا اندازه‌ای متمایز شده است و با هم فرق در کیفیت، ویژگی، شکل یا خدمات همراه دارند، اشتغال دارند.

رقابت انحصاری: رقبای زیادی که قادرند کالاهای خود را کلا یا جزا متمایز گردانند.

رقابت کامل: تعداد زیادی رقبا که کالا و خدمات مشابهی عرضه می‌کنند و هیچ مبنای برای تمایز کالاها وجود ندارد.

۲ـ موانع ورود و قابلیت تحرک: ورود یعنی: چگونگی سهولت ورود یک شرکت به یک بازار وقتی که بازار فرصت سودآوری خوبی دارد. موانع اصلی ورود عبارتند از: نیاز به سرمایه سنگین، صرفه‌جویی‌های مقیاس تولید، نیاز به قرارداد دانش فنی یا مجوز ساخت و بهره‌برداری، محل استقرار، مواد اولیه، توزیع‌کنندگان کمیاب، نیاز به حسن شهرت و اعتبار.

۳ـ موانع خروجی و قابلیت انقباض: تعدد استرس موانع خروج: تعهدات قانونی و اخلاقی نسبت به مشتریان، بستانکاران و کارکنان شرکت، محدودیت‌های دولتی. ارزش اسقاط پایین دارایی‌ها به واسطه تخصصی بودن یا از رواج افتادن این دارایی‌ها، نبود فرصت‌های دیگر، ادغام عمودی بالا و موانع عاطفی.

۴ـ ساختار هزینه: هر صنعتی دارای ترکیب هزینه‌ای است که رفتار استراتژیک آن صنعت را هدایت می‌کند. برای اقلام سنگین معمولا هزینه بالاتر و خط‌مشی خاصی پیش می‌گیرند که این هزینه‌ها را کاهش دهند.

۵ـ درجه ادغام عمودی: ادغام عمودی یعنی شرکت‌ها ادغام پایین دست و بالادست در صنایع انجام می‌دهند که گاه موجب کاهش هزینه‌ها و کنترل بر قیمت فروش در قسمت‌های مختلف بازار دست یابند تا در مناطقی که مالیات در پایین‌ترین حد است سود بیشتری کسب کنند.

۶ـ درجه جهانی شدن: شرکت‌های در صنایع جهانی خواهان دستیابی به صرفه‌جویی‌های مقیاس تولید هستند تا جهانی رقابت کنند و همگام با تکنولوژی‌های جدید پیش روند.

منبع : مدیریت بازاریابی

نویسنده :فلیپ کاتلر

بدون نظر

ارسال یک نظر