طبقه بندی کالاها

طبقه بندی کالاها

13046
0

کالا هارابراساس مشخصات زیر طبقه بندی می کنند: دوام، محسوس بودن و موارد استفاده (مصرفی یا صنعتی). هر نوع کالا ترکیب عناصر بازاریابی خاص خود را دارد.
دوام و محسوس بودن: کالاها را بر اساس دوام و محسوس بودن به سه گروه می توان تقسیم کرد:
• کالاهای بی دوام:کالاهای محسوس و قابل لمسی هستند که معمولا موارد مصرف آنها محدود به یک یا چند بار است. مانند نمک، نوشیدنی.
• کالاهای با دوام:کالاهای محسوس و قابل لمسی هستند که معمولا موارد مصرف زیادی دارند. مانند یخچال و پوشاک.
خدمات:خدمات نامحسوس، تفکیک ناپذیر، تغییرناپذیر و فنا پذیر هستند ودر نتیجه به کنترل کیفی، انعطاف پذیری و انطباق پذیری زیادی نیاز دارند. مانند آرایش مو و تعمیرات.

طبقه بندی کالاهای مصرفی: مصرف کنندگان کالاهای مصرفی زیادی خریداری می کنند.این کالا رامی توان بر مبنای عادت خرید مصرفی طبقه بندی کرد. بر این اساس کالاهای مصرفی را می توان به کالاهای راحتی، کالاهای مقایسه ای، کالای اختصاصی و کالاهای ناخواسته طبقه بندی کرد.
کالاهای راحتی: کالاهای هستند که اغلب توسط مشتری خریداری می شوند. خرید این گونه کالاها به طور معمول با سرعت و با حداقل تلاش انجام می گیرد. مانند صابون و دخانیات.
کالاهای راحتی خود به سه دسته کالاهای عادی، کالاهای محرک و اضطراری تقسیم می شوند.

کالاهای عادی :کالاهای هستند که مصرف کنندگان آن را به طور عادی خریداری و مصرف می کنند. مانند سس گوجه فرنگی.
کالاهای محرک : بدون برنامه ریزی قبلی و با حداقل تلاش، خریدار می شود. این کالاها معمولا به طور گسترده ای عرضه می گردد. مانند روزنامه و شکلات.
کالاهای اضطراری و فوری: زمانی خریداری می شوند که برای آن ها نیاز کامل وجود داشته باشد. مانند چتر و پوتین.
کالاهای مقایسه ای: کالاهای هستند که مشتری هنگام انتخاب و خرید مشخصات آن ها را از نظر تناسب، قیمت، کیفیت و ظاهر مورد مقایسه قرار می دهد. مانند اتومبیل دست دوم و لوازم خانگی.
کالا های مقایسه ای خود به کالاهای مقایسه ای همگن و غیر همگن تقسیم می شوند. خریدار کالاهای مقایسه ای همگن را از نظر کیفی یکسان می داند ولی قیمت آن ها آنقدر تفاوت دارد که مقایسه را توجیه می کند. در اینجا فروشنده بر سر قیمت گفت وگو می کند. اما در خرید کالاهای مقایسه ای نا همگن پوشاک، مبلمان و غیره از نظر خریدار ویژگی های کالا مهمتر از قیمت آن است.
کالاهای اختصاصی: کالاهای هستند با مشخصات منحصر به فرد و یا نام تجاری که گروه عمده ای از خریداران بر حسب عادت حاضرند برای خرید آن ها تلاش جداگانه ای به خرج دهند. نام های تجاری مختلف و انواع خاصی از کالاهای پرزرق وبرق، اتومبیل وغیره.خریداران برای کالاهای اختصاصی مقایسه ای انجام نمی دهند و فقط تلاش می کنند خود را به فروشنده ای برساند که کالای اختصاصی را برای فروش در اختیار دارد.
• کالاهای ناخواسته: کالاهای هستند که مصرف کننده از وجود آن ها اطلاعی ندارند و اگر هم داشته باشد، درباره خرید آن فکر نکرده است. کالاهای جدید کالای نا خواسته هستند تا این که مصرف کننده از وجود آن ها از طریق تبلیغات آگاهی یابد. مانند بیمه عمر .

طبقه بندی کالا های صنعتی: سازمان ها خریدار خدمات و کالاهی بسیار گوناگونی هستند. کالاهای مصرفی را می توان بر اساس نحوه ورود به فرایند تولید و هزینه نسبی شان طبقه بندی کرد. ما کالاهای صنعتی را به سه گروه تقسیم بندی می کنیم. مواد اولیه و قطعات، اقلام سرمایه ای واقلام مصرفی و خدمات.
• مواد اولیه و قطعات:کالاهای هستند که وارد خط تولید می شوند و به مصرف می رسند. مواد اولیه و قطعات خود به دو دسته تقسیم می شوند. مواد اولیه خام و مواد اولیه صنعتی وقطعات.مواد اولیه خام خود به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: محصولات کشاورزی ( گندم) و محصولات طبیعی (نفت خام). مواد اولیه صنعتی و قطعات نیز به دو دسته تقسیم می شوند: مواد اولیه ترکیبی (آهن و سیمان) و قطعات ترکیبی (موتورهای کوچک و تایر). مواد اولیه ترکیبی موادی هستند که کار بیشتری باید روی آن ها صورت بپذیرد. قطعات ترکیبی کاملا و بدون اینکه تغییر بیشتری در آن ها انجام شوند در تولید کالا به مصرف می رسند.
• کالاهای سرمایه ای: کالاهایی با عمربالا هستند که یا در تولید کالا ویا اداره کالاهای تولید به کارمی آیند. این کالاها شامل دو گروه تاسیسات و تجهیزات هستند. تجهیزات شامل تجهیزات کارخانه ای قابل حمل وابزارآلات و تجهیزات اداری می شوند.
• اقلام مصرفی و خدمات: کالا و خدمات با عمر کوتاه هستند و به تولید کالا و یا اداره کالاهای تولیدی کمک می کنند. اقلام مصرفی دو دسته اند: اقلام مصرفی عملیاتی ( مانند روغن و ذغال) واقلام مرتبط با تعمییرات و نگهداری (رنگ و میخ وجارو). اقلام مصرفی همان کالاهای راحتی در حیطه صنعت هستند و معمولا هم بر مبنای خرید مجدد معمولی یا حداقل تلاش خریداری می شوند.
خدمات شامل خدمات تعمیرو نگهداری مانند ( تعمیرماشین تحریر) و خدمات مشاوره ای مانند (خدمات حقوقی و مشاوره مدیریت).

منبع : مدیریت بازاریابی
نویسنده :فلیپ کاتلر

بدون نظر

ارسال یک نظر