سیستم اطلاعاتی بازاریابی چیست؟

سیستم اطلاعاتی بازاریابی چیست؟

4122
2

یک سیستم اطلاعات بازاریابی متشکل از افراد، تجهیزات و روش‌های جمع‌آوری، دسته‌بندی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و توزیع اطلاعات ضروری، به موقع و صحیح به کسانی که در حیطه بازاریابی تصمیم گیرنده‌اند.

اجزای یک سیستم اطلاعاتی شامل:

۱ـ سیستم مدارک داخلی :گزارشاتی در مورد سفارشات، فروش، قیمت‌های فروش، سطوح موجودی، اسناد دریافتی و نظایر آن‌هاست که داده‌های نتیجه را ارائه می‌دهد.

۲ـ گردش دستور پرداخت: کارگزاران، واسطه‌ها و مشتریان، سفارشات خود را به موسسه ارسال و دایره سفارشات پس از تهیه صورتحساب برای دوایر ارسال و همراه مدارک و صورتحساب برای مشتریان ارسال می‌گردد. بسیاری شرکت‌ها برای سرعت بخشیدن، صحت بیشتر و کارایی بهتر از نرم‌افزار تبادل الکترونیکی داده‌ها استفاده می‌کنند که اطلاعات به صورت اتوماتیک به قسمت مربوطه ارسال می‌کنند.

۳ـ سیستم‌های گزارش فروش: فن‌آوری کامپیوتری باعث شده مدیران فروش آگاهی نسبت به اطلاعات فروش، پیش‌بینی فروش جاری و… بدست آورند.

سیستم اخبار و اطلاعات بازاریابی: این سیستم داده‌های رویدادها را عرضه می‌کند. یک سیستم اخبار و اطلاعات بازاریابی مجموعه‌ای از روش‌ها و منابعی است که مدیران برای دستیابی به اطلاعات روزمره درباره تحولات محیط بازاریابی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این روش‌ها عبارتند از: مطالعه کتب، روزنامه و مجلات اقتصادی، گفتگو با مشتریان، فروشندگان منابع به شرکت، توزیع‌کنندگان و سایر افراد خارج از شرکت و مذاکره با مدیران و کارکنان داخلی شرکت.

یک شرکت موفق برای دستیابی به موقع به اطلاعات بازاریابی چهار اقدام اساسی انجام می‌دهد:

۱ـ کارکنان فروش را آموزش داده و انگیزه برای پیگیری تحولات جدید بازار به آن‌ها داده و آن را گزارش دهند. در واقع چشم و گوش شرکت هستند.

۲ـ توزیع‌کنندگان، خرده‌فروشان و سایر واسطه‌ها را ترغیب کند تا اخبار و اطلاعات مهم را گزارش دهند.

۳ـ شرکت می‌تواند اطلاعات را از فروشندگان اطلاعات بخرد.

۴ـ شرکت یک مرکز اطلاعات بازاریابی داخلی ایجاد کند کارکنان، اطلاعات مهم را از مجلات، اخبار استخراج کرده و در قالب یک بولتن خبری در اختیار مدیران قرار می‌دهند.

سیستم تحقیقات بازاریابی: تحقیقات بازاریابی طراحی و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه سیستماتیک داده‌ها و یافته‌های مربوط به یک وضعیت خاص بازاریابی است که شرکت با آن مواجه شده است. مطالعه رسمی روی مسائل و فرصت‌های خاص است. اما تحقیقات بازار یا کنکاش در یک بازار خاص فقط یکی از اجزاء تحقیقات بازاریابی است.

منبع : مدیریت بازاریابی

نویسنده :فلیپ کاتلر

2 نظر

ارسال یک نظر