رولکس (Rolex)

رولکس (Rolex)

2954
0

سال ۱۹۱۴، تا قبل از اینکه ترور آرشیدوک فردیناند جهان را با بحران خونینی در گیر سازد. هانس ویلسدروف باواریایی، به رخداد های جهان توجه چندانی نداشت. او به تازگی شرکت ساعت سازی اش به نام رولکس را در ۱۹۰۸ ، در لندن تاسیس کرده بود و تصمیم داشت برای امتحان دقت کالاهایش، آن را به رصد خانه ای در کشور سوئیس بفرستد.

این تصمیم گیری ارزشمندی بود، چرا که شرکت رولکس ، اولین اعتبار نامه ی دقت برای یک ساعت مچی را دریافت کرد، آن هم در مناسب ترین زمان ساعت های مچی دقیق، بسیار مورد نیاز سربازان جنگ جهانی اول بود. چون استفاده از آنها در سنگر ، بسیار آسان تر و راحت تر از ساعت های جیبی بود.

ویلسدورف متوجه شد که امتیاز کلیدی نام تجاری اش، دقت است و هرجا که م توانست به تبلیغ این امتیاز می پرداخت.

مرسدس گلایتز اولین زنی بود که با شنا کانال انگلیس را پیمود. زمانی که او تصمیم خود را برای این کار اعلام کرد (۱۹۲۶) ویلسدورف ، جدیدترین مدل ساعت هایش « رولکس اویستر» ( Oyester) را به او هدیه کرد تا بتواند رکورد زمانی خود را بسنجد، این کار ، اطلاع رسانی با ارزشی را برای این نام تجاری رو به رشد ، فراهم کرد.

اگر یکی از کلیدهای موفقیت نام تجاری رولکس ، دقت باشد ، کلید دیگر آن نوآوری است. در سال ۱۹۳۱، رولکس، امتیاز مکانیزم ساعت هایی را به دست آورد که به کوک کردن نیاز نداشتند. یعنی اینکه دیگر به پیچ کوچک ویژه ی کوک کردن در کناره ساعت ها نیازی نبود. رولکس در ۱۹۴۵ اولین ساعت مجهز به نمایشگر تقویم را ارایه کرد و نوآوری های بعدی شامل اولین ساعت غواصی و اولین ساعت دو زمانه بود.

با در نظر گرفتن چنین نوآوری و پیشرفت های، به ساذگی می توان دریافت که چرا تاریخچه ی رولکس ، با تاریخچه ساعت های مچی، یکی محسوب می شود. داورانی از میان شخصیت های مهم صنعت ساعت سازی ، به ساعت «اویستر» رولکس، ساعت قرن لقب دادند.

عامل موفقیت نام تجاری رولکس ، فقط ترکیب کیفیت و نوآوری نبود، بازاریابی هم در این میان نقش عمده ای داشت. برای نام تجاری که می خواهد واقعا مورد اشتیاق مردم قرار گیرد ، باید همیشه تقاضا بالاتر از عرضه باقی بماند.

در سرتاسر دنیا ، خرده فروشانی هستند که ساعت رولکس می فروشند، ولی شرکت در طول سال ها، تعداد آنها را بسیار محدود کرده است. رولکس بر خلاف بسیاری از شرکت های که می خواهند شبکه توزیع شان را وسیع وسیع تر کنند عمل می کند. در نتیجه در بسیاری از خرده فرشی های ساعت نمی توانند رولکس بخرید. بنابراین تقاضا برای آن ، بسیار بالا رفته  و موقعیت سمبیلک نام تجاری اش تقویت شده است.

مردم ساعت رولکس را برای دقتش به دست نمی بندند، برای آنها رولکس وسیله ای برای ابراز وجود و نشان دان بزرگی حساب بانکی شان است. رولکس ، حکم ماشین پورشه ای را دارد که به مج دست می بندند و نشانگر کیفیتی مشابه است.

خرید ساعت رولکس ، یک سرمایه گذاری است. دوام و مطلوبیت آن نزد مردم ، به شما اطمینان می دهد که فروش رولکس دست دوم، از هر ساعت دست دوم دیگری در دنی، آسان تر است. جالب است که نام تجاری ای که می تواند گذر زمان را بادقت صدم ثانیه بسنجد، خودش هویتی بی زمان و پایدار دارد. و به دلیل ارتباط نزدیکش با تاریخچه ی ساعت های مچی می تواند تا هر زمان باقی بماند، مگر اینکه دورانی برسد که دیگر نخواهیم با نگاه کردن به مچ دستمان از وقت مطلع شویم.

رمز موفقیت:

کیفیت: رولکس از زمان ابداع اولین ساعت مچی اش در سال ۱۹۰۸، همواره تاکید و تمرکز خود را روی کیفیت حفظ کرده است. رولکس برای سال ها، جهت اظمینان از کیفیت و دقت، ساعت هایش را به یک رصد خانه ی سوئیسی می فرستاد.

توزیع: رولکس با محدود کردن توزیع، بر تقاضا تاثیر می گذارد. تنها معدودی از خرده فروشان ساعت اجازه ی فروش ساعت های رولکس را دارند.

ارتباط تاریخی: رولکس به تنهایی ساعت های مچی را اختراع نکرده ، ولی اولین نام تجاری ای بود که آنها را محبوب مردم ساخت . همچنین تعدادی از بزرگترین پیشرفت های در تاریخ ساعت مچی ، از جمله مکانیزم کوک خودکار ، به واسطه رولکس میسر شد.

سایت اینترنتی: www.rolex.com

سال تاسیس: ۱۹۰۸

کشور سازنده : انگلیس

نکته ها :

  1. نام رولکس به این دلیل انتخاب شده است که تلفظ آن در تمام زبان های اروپایی آسان است و کوچکی کلمه ی آن برای نوشتن روی صفحه ساعت مچی مناسب است.
  2. در ۱۹۴۵ مدل « ایستر دیت جاست» اولین ساعتی که به طور اتوماتیک کار می کرد ؛ ابداع شد.
  3. بسیاری از کالاهای شرکت رولکس، به دلیل حفظ و کنترل کیفیت ، هنز با دست ساخته می شوند.

منبع:

سلاطین نام های تجاری

نویسنده: مت هیگ

مترجم سنبل بهمنیار

بدون نظر

ارسال یک نظر