به سوی بازاریابی ۳ (قسمت دوم- عصر همکاری و بازاریابی مشارکتی)

به سوی بازاریابی ۳ (قسمت دوم- عصر همکاری و بازاریابی مشارکتی)

1922
0

در طول قرن گذشته پیشرفت های فناوری ، تغییرات عمده ای در بازار، بازاریابی و مصرف کننده پدید آورده است. بازاریابی ۱ با توسعه فناوری تولید در دوران انقلاب صنعی پدید آمد و بازاریابی ۲ به عنوان نتیجه ای از فناوری اطلاعات و اینترنت شکل گرفت. در حال حاضر موج جدید فناوری پیش ران عمده ای تولد بازاریابی ۳ شده است. فناوری اطلاعات از اوایل سال ۲۰۰۰ ، به بازار اصلی نفوذ کرده است با توسعه بیشتر به مقوله ای تبدیل شده که از آن به موج جدید فناوری نام می بریم. موج جدید فناوری، فناوری ای است که  ارتباط و تعامل افراد و گروه ها را فراهم می سازد. موج جدید فناوری از سه نیروی عمده تشکیل شده است : رایانه ها و تلفن های همراه ارزان قیمت ، اینترنت ارزان و منبع آزاد (مت بازها)، این فناوری به افراد امکان داده تا خود را ابراز نموده و با دیگران همکاری کنند.

موج جدید فناوری آن چنان مشخصه ای از دوران کنونی است که اسکات مکنلی، رییس شرکت سان مایکرو سیستمز، آن را عصر مشارکت بیان کرده است. در عصر مشارکت افراد همان گونه که اخبار، ایده ها و سرگرمی ها را استفاده می کنند، آن ها را نیز خلق می کنند. موج جدید فناوری افراد را از مصرف کننده صرف به مصرف کننده فعال در تولید تبدیل می کند.

توسعه و گسترش رسانه های اجتماعی یکی از توانمند سازی های موج جدید فناوری است. ما رسانه های اجتماعی را به دو دسته رسانه ای اجتماعی ابزار گرا ( Expressive Social Media) که شامل وباگ ها ، توییتر، یوتیوب، فیس بوک، سایت های اشتراک گذاری عکس مانند فیلیکر و سایت های شبکه های اجتماعی می شود. دسته دیگر رسانه های مشارکتی ( Collaborative Media) است که شامل سایت های همچون ویکی پدیا، رومن تومیتوز و کرایجزلیست می باشد.

social-media-and-marketing

از آنجایی که رسانه های اجتماعی به سمت ابزار گرایی بیشتر حرکت می کنند ، مصرف کنندگان به طور فزاینده قادر خواهند بود با نبادل تجربه و نظریا خود بر یکدیگر تاثیر بگذارند. و در نقطه مقابل تاثیر تبلیغات شرکت ها بر شکل دهی رفتار مصرف کنندگان کاهش خواهد یافت علاوه بر این مصرف کنندگان بیش از گذشته  به انجام بازی های ویدئویی و تماشای دی وی دی ها با استفاده از رایانه و در نتیجه تبلیغات تلویزیونی کمتری را مشاهده می کنند.

از آنجایی که رسانه های اجتماعی کم هزینه و فارغ از غرض ورزی هستند، آینده ارتباطات بازاریابی در آنها است. ارتباط بین دوستان در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و مای اسپیس، شرکت ها را در جمع آوری اطلاعات و درک بهتر بازار کمک می کند. محققان شرکت های آی بی ام، هیولت پاکارد و مایکروسافت به بررسی اطلاعات شبکه های اجتماعی می پردازند تا بتوانند با جمع آوری مشخصات ، رویکردهای ارتباطی بهتری در قبال کارکنان و مشتریان خود طراحی و اتخاذ نمایند.

افزایش همکاری و شمارکت کارکنان در کتاب ((آینده رقابت)) بررسی شده است. نویسندگان این کتاب پراهالد و راماسوامی چنین استدلال می کنند که نقش مصرف کنندگان در حال تغییر است. مصرف کنندگان دیگر افراد منزوی نیستند ، بلکه با یکدگیر در ارتباط می باشند. مصرف کنندگان افراد بی اطلاع نیستند و آگاهانه تصمیم می گیرند. مصرف کنندگان دیگر منفعل نیستند و صرفاً تاثیر پذیر نیستند بلکه در ارائه بازخوردهای مفید به شرکت ها فعال هستند.

بنابراین می توان گفت که بازاریابی تکامل یافته است، در مرحله اول بازاریابی معامل محور و بر چگونگی انجام فروش متمرکز بود. در مرجله دوم بازاریابی رابطه محور شد. و بر چگونگی حفظ مشتری و تکرار خرید و افزایش میزان خرید متمرکز بود. در مرحله سوم بازاریابی معطوف به دعوت از مصرف کنندگان برای مشارکت در توسعه محصولات و ارتبطات شرکت است.

بازاریابی مشارکتی اولین عنصر تشکیل دهنده بازاریابی ۳ است . شرکت های که مطابق با بازاریابی ۳ جرکت می کنند قصد تغییر دنیا را دارند ولی به تنهایی قادر به انجام این تغییر نمی باشند. در اقتصاد به هم آمیخته ، شرکت ها باید با یکدیگر در زمینه هیا مختلفی همچون سهامداران شان، شرکا و اعضای کانال توزیع، کارکنان و مصرف کنندگان، خود همکاری نمایند. بازاریابی ۳ حاصل مشارکت نهادهای کسب و کار با ارزش هاو تمایلات مشابه است.

منبع : نسل سوم بازاریابی ،

نویسندگان : فیلیپ کاتلر ، هرمان کارتاجایا، ایوان ستیاوان

ترجمه : حکید رضا ایرانی ، اصغر رحمتی

بدون نظر

ارسال یک نظر